Zdarza Ci się czasami rwać włosy z głowy? Może wtedy, gdy zdenerwuje Cię szef? Bywa. A dostrzegasz, że Twoje włosy robią się niekiedy słabsze? Może wypadają nadmiernie? Bo widzisz, nawet facet powinien dbać o swoje włosy. To nie tak, że jest to niemęskie. Absolutnie. I dlatego mamy dla Ciebie kilka wskazówek. Przeczytaj. Głos Ci z głowy od tego nie spadnie!
Kondycja naszych włosów podupada szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Gdy zaczynają wypadać w nadmiernych ilościach, zaczynamy szukać ratunku w cudownych kosmetykach. Kupujesz cudowny szampon i jeszcze cudowniejszą odżywkę. Tylko tych efektów i cudów jakoś dopatrzeć się nie możesz. Najpewniej zapomniałeś o jednej ważnej rzeczy: włosy należy odżywiać od środka. Bingo! To właśnie odpowiednia dieta będzie kluczem do ich piękna. Co prawda łysienia, które jest spowodowane zmianami hormonalnymi (wraz z nieuchronnym upływem czasu), nie powstrzymasz za pomocą diety, ale możesz ten proces spowolnić i wzmocnić swoje włosy.
Jakie jeszcze inne powody, oprócz złego odżywiania się, powodują nadmierne wypadanie włosów? Z całą pewnością stres, ale też choroby (np. nadczynność i niedoczynność tarczycy, grzybica skóry głowy, toczeń rumieniowaty), niektóre leki, palenie papierosów, promieniowanie UV, słona woda. Zawsze warto sprawdzić, czy w organizmie nie dzieje się coś złego lub czy nasz styl życia nie przyczynia się do osłabienia naszych włosów.
Czas zatem na dietę na zdrowe włosy! W tym celu zróbmy krótki przegląd witamin i mikroelementów, które powinny znaleźć się w Twoim codziennym jadłospisie. Spokojnie, dodamy też, gdzie możesz znaleźć je w największych ilościach.
Witamina A. To ona pobudza do wzrostu Twoje mieszki włosowe, a gdy tylko jej zabraknie, Twoje włosy stają się suche i łamliwe.
Witaminy A szukaj w: brokułach, dyni, kapuście, marchewce, morelach, jarmużu, natce pietruszki, szpinaku, batatach, maśle, produktach mlecznych, olejach z ryb i wątróbce.
Witaminy z grupy B. To bardzo ważna grupa witamin dla Twojej skóry głowy i włosów. Witaminy B1, B2 i B6 odgrywają ważną rolę w produkcji aminokwasów, czyli składników budulcowych włosa.
Witaminy B1 szukaj w: burakach, botwince, szpinaku, mniszku lekarskim.
Witaminy B2 szukaj w: szpinaku, botwince, jarmużu, pietruszce, marchwi.
Witaminy B6 szukaj w: cytrynie, ziemniakach, szpinaku, marchwi.
Witamina B5 z kolei pobudza komórki budujące łodygę włosa do szybszego wytwarzania keratyny. A keratyna to nic innego jak białkowy budulec włosów.
Witaminy B5 szukaj w: zielonych warzywach, kapuście, fasoli, kalafiorze, grejpfrutach.
Witamina B7 (biotyna) to ta, o której najczęściej usłyszysz u fryzjera, gdy poskarżysz się na wypadające włosy. Bo to prawda. Już niewielkie niedobory tej witaminy powodują wypadanie włosów.
Witaminy B7 szukaj w: drożdżach piwowarskich, żółtkach jajek, podrobach, owocach morza, brązowym ryżu, szpinaku, grejpfrutach.
Witamina C. Bo poprawia krążenie w skórze głowy i odgrywa niebagatelną rolę w syntezie kolagenu.
Witaminy C szukaj w: owocach cytrusowych, papryce, jagodach, czarnej porzeczce, kapuście kiszonej, natce pietruszki, szpinaku i jarmużu.
Witamina E. Bo przyspiesza wzrost włosów i poprawia jakość nawilżenia Twoich włosów.
Witaminy E szukaj w: pełnoziarnistym pieczywie, maśle, jajkach, orzechach, zielonych warzywach.
Kwasy omega-3. To one wpływają na prawidłową budowę mieszka włosowego i łodygi włosa, zdecydowanie odżywiają i wzmacniają włosy.
Kwasów omega-3 szukaj w: tłustych rybach morskich (makrela, śledź, sardynki), owocach morza, orzechach włoskich, migdałach, oleju lnianym i rzepakowym.
Cynk, miedź, żelazo. To najistotniejsze mikroelementy, które odpowiadają za kondycję włosów. Ich niedobory powodują wypadanie włosów i ich zmiany strukturalne.
Cynku szukaj w: orzeszkach ziemnych, wołowinie, jagnięcinie, podrobach, gorzkiej czekoladzie, ostrygach.
Miedzi szukaj w: płatkach owsianych, kaszy gryczanej, gorzkiej czekoladzie, chlebie żytnim razowym.
Żelaza szukaj w: podrobach, wołowinie, sardynkach z puszki, soczewicy, zielonych warzywach, kaszy jaglanej.
Widzisz, jak tego dużo! Sam przyznaj, czy nie znalazłeś w tym produktów, które lubisz lub do których mógłbyś przekonać się, żeby zjadać częściej? Jesteśmy pewni, że tak! Podsumowując, jeśli Twoja dieta do tej pory niekoniecznie była zdrowa i prawidłowa, wystarczy, że dokonasz kilku drobnych korekt. Białe pieczywo zastąpisz pełnoziarnistym, a ryż biały – brązowym. Zamiast cukru, użyjesz naturalnego słodzika (np. stewii lub ksylitolu). Częściej skusisz się na zdrową, tłustą rybkę, zadbasz o odpowiednią ilość białka (przetworów mlecznych i chudego mięsa), a na przekąskę wybierzesz orzeszki. Zobacz, jakie to proste, zdrowe i smaczne! I jedna uwaga: pamiętaj przy tym, że są też rzeczy, które mogą Ci zaszkodzić i spowodować wypadanie włosów. Do nich z pewnością można zaliczyć nadmierne picie kawy i alkoholu.
Wszystkie powyższe witaminy i mikroelementy możesz dostarczać swojemu organizmowi codziennie wraz z dietą, jeśli jednak niektórych produktów nie możesz spożywać, warto skonsultować się z doświadczonym dietetykiem, który zaleci Ci ich suplementację. Metod jest wiele, wystarczy tylko chcieć!