Którą kawę właśnie pijesz? Drugą? Trzecią? Być może po prostu lubisz. A może po raz kolejny ratujesz się tak po bezsennej nocy. Stres, przemęczenie i nadmiar obowiązków. To najpopularniejsi i niechlubni winowajcy problemów z zasypianiem. Czasem zdarza się każdemu, to nic wielkiego. Co jeśli problemy ze snem stają się przewlekłą przypadłością? Jak poprawić jakość swojego snu i życia? Da się?
Oczywiście! Tylko trzeba spróbować. Ale najpierw ustalmy, czy Twoje problemy ze snem to na pewno bezsenność. Otóż, definicja medyczna głosi, że o bezsenności mówić możemy wówczas, gdy problemy z zasypianiem trwają przynajmniej miesiąc i gdy nie są skutkiem innej choroby, zaburzeń psychicznych lub przyjmowanych leków. Jeśli wpisujesz się w ten obraz, zapewne jakość Twojego życia nie jest zadowalająca.
Jesteś notorycznie zmęczony, miewasz zły nastrój, a Twoja praca nie jest tak efektywna jak byś tego chciał. Czy to właśnie opis Twojej osoby? Jeśli tak, to chyba najwyższa pora coś z tym zrobić!
Sprawdzony suplement na zdrowy sen. Kliknij tutaj i zaśnij jak dziecko!
Zacznijmy od banałów. Kawa, papierosy, alkohol. Od dziś powinieneś je ograniczyć, gdyż zawierają substancje pobudzające, a te z kolei nie sprzyjają lekkiemu zasypianiu. Pomyślisz: “Ale jak to? Przecież alkohol pomaga zasnąć!”. Uwaga, pułapka! Tak, pomaga zasnąć, ale nie pomaga spać. Napoje alkoholowe sprawiają, że bardzo często się przebudzasz, zaburzając fazę głębokiego snu. Gwarantujemy: nie obudzisz się wypoczęty.
Wybierając produkty z kofeiną z kolei (kawa, mocna herbata, cola), pamiętaj, że jej działanie może utrzymywać się w organizmie aż do 6 godzin. Przelicz sobie zatem, o której chcesz położyć się spać i kiedy ostatni raz powinieneś skusić się na kolejną kawę.
Możesz też spróbować uregulować godziny nocnego wypoczynku. Najlepiej wstawać i kłaść się spać (mniej więcej) o tej samej porze. A gdy dodasz do tego jeszcze odpowiednią dawkę zdrowych aktywności w ciągu dnia, zmęczysz się odpowiednio, jest duża szansa, że organizm sam będzie domagać się nocnej regeneracji. Ważne też, abyś przed snem unikał oglądania telewizji, korzystania z komputera lub smartfona.
Tak, to właśnie ich niebieskie światło jest wrogiem Twojej spokojnej nocy. Postaw na czytanie książek (przy niezbyt intensywnym świetle) lub słuchanie relaksującej muzyki. Warto też zadbać o komfort. Wygodne łóżko i poduszka, a także prawidłowa temperatura powietrza (ok. 21 stopni Celsjusza) to podstawy. I to w zasadzie tyle w temacie higieny snu.
Kliknij tutaj i poznaj Sleep Power - uniwersalny suplement na zdrowy sen!
A co z Twoją dietą? Czy istnieje specjalna dieta na bezsenność? Nie może być inaczej! Jeśli cierpisz na bezsenność, najważniejszym dla Ciebie posiłkiem będzie kolacja. I nie martw się, nie musisz tu dokonywać wielkiej żywieniowej rewolucji! Wystarczą naprawdę drobne zmiany, by być może w końcu zacząć wysypiać się spokojnie. Do sedna.
Wieczorem, na kolację, serwujesz sobie mniej białka (unikaj mięsa, drobiu, owoców morza), a więcej węglowodanów. Szczególnie powinny zainteresować Cię te o niskim indeksie glikemicznym (są trawione długo i powoli), jednocześnie eliminując te o wysokim indeksie glikemicznym (białe pieczywo, biały ryż, makarony, ziemniaki, kakao, cukier, miód i wszelkie słodycze).
Co zatem najlepiej wybrać, aby skomponować swój wieczorny posiłek? Postaw na produkty z pełnego ziarna, brązowy ryż, kasze, ciemne pieczywo, zielone warzywa i owoce. Pamiętaj, by nie dodawać zbyt dużo tłuszczu (maksymalnie łyżka oliwy!). Wybierz też posiłki pieczone, gotowane lub duszone, a unikaj smażenia. Jeśli Twoja kolacja będzie zbyt tłusta i ciężkostrawna, organizm zaangażuje się w trawienie tego, co zjadłeś, a o łatwym zasypianiu nie będzie mowy.
Nie zapominaj o kwasach omega-3, które usprawniając funkcjonowanie Twojego mózgu, przyczynią się też do dobrego snu. Gdzie ich szukać? W tłustych rybach (makrela, sardynki, łosoś) oraz w oleju lnianym.
A w tym wszystkim, jak zawsze, złota zasada: umiar. Nie objadamy się, nie przejadamy i nie zjadamy kolacji zbyt późno. Zjedz, weź relaksującą kąpiel, poczytaj książkę. I śpij spokojnie.
Dodaj Sleep Power do codziennej suplementacji, śpij jak dziecko i budź się w pełni wypoczęty.
Tak, to najczęściej my sami jesteśmy odpowiedzialni za problemy z zasypianiem. Brak odpowiedniej higieny snu, zła dieta i ciągle towarzyszące nam stresy. Czy możesz spróbować z tym walczyć? Zdecydowanie warto podjąć tę próbę! Jeśli jednak i one zawiodą, skontaktuj się z lekarzem. Być może będzie konieczna drobna pomoc farmakologiczna.